FSFR2100US
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
FSFR2100US
Part Number: FSFR2100US
Manufacturer/Brand: AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Product description IC FPS POWER SWITCH 9-SIP
Datasheets: 1.FSFR2100US.pdf
Stock Condition N/A
Ship From Hong Kong
Payment Discover Card/Paypal/Wire transfer/Visa
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
Lead Free Status / ROHS Status Lead free / ROHS Compliant
In StockN/A
Aboout Products
Request Quote
Inquiry Online
  • Part Number
  • Company Name
  • Target Price:
  • Qty:
  • Contact Name
  • E-mail
  • Phone Number
  • Country
  • Message
Specifications of FSFR2100US
Part Number FSFR2100US Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Series FSFR-USTopology Half-Bridge
Packaging TubeDuty Cycle 50%
Description IC FPS POWER SWITCH 9-SIPMounting Type Through Hole
Power (Watts) 400WPackage / Case 10-SIP Module, 9 Leads, Formed Leads
Base Part Number FSFR2100Control Features Frequency Control
Fault Protection Current Limiting, Over Temperature, Over VoltageOutput Isolation Isolated
Internal Switch(s) YesQuantity Available 22629 pcs
Voltage - Start Up 12.5VVoltage - Breakdown 500V
Detailed Description Converter Offline Half-Bridge Topology Up to 300kHz 9-SIPFrequency - Switching Up to 300kHz
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ)Supplier Device Package 9-SIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 10 V ~ 25 VLead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant