NCP1079BAP130G
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
NCP1079BAP130G
Part Number: NCP1079BAP130G
Manufacturer/Brand: AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Product description IC OFF-LINE SWITCHER
Datasheets: 1.NCP1079BAP130G.pdf
Stock Condition N/A
Ship From Hong Kong
Payment Discover Card/Paypal/Wire transfer/Visa
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
Lead Free Status / ROHS Status Lead free / ROHS Compliant
In StockN/A
Aboout Products
Request Quote
Inquiry Online
  • Part Number
  • Company Name
  • Target Price:
  • Qty:
  • Contact Name
  • E-mail
  • Phone Number
  • Country
  • Message
Specifications of NCP1079BAP130G
Part Number NCP1079BAP130G Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Series -Topology Flyback
Packaging TubeDuty Cycle 68%
Description IC OFF-LINE SWITCHERMounting Type Through Hole
Power (Watts) 41WPackage / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Output Isolation IsolatedInternal Switch(s) Yes
Quantity Available 43155 pcsVoltage - Start Up 8.4V
Voltage - Breakdown 700VDetailed Description Converter Offline Flyback Topology 130kHz 8-PDIP
Frequency - Switching 130kHzOperating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package 8-PDIPVoltage - Supply (Vcc/Vdd) 6.5 V ~ 20 V