NCP1129BP100G
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
NCP1129BP100G
Part Number: NCP1129BP100G
Manufacturer/Brand: AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Product description IC REG HV SWITCHER OFFLINE 8DIP
Datasheets: 1.NCP1129BP100G.pdf
Stock Condition N/A
Ship From Hong Kong
Payment Discover Card/Paypal/Wire transfer/Visa
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
Lead Free Status / ROHS Status Lead free / ROHS Compliant
In StockN/A
Aboout Products
Request Quote
Inquiry Online
  • Part Number
  • Company Name
  • Target Price:
  • Qty:
  • Contact Name
  • E-mail
  • Phone Number
  • Country
  • Message
Specifications of NCP1129BP100G
Part Number NCP1129BP100G Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Series -Topology Isolated
Duty Cycle 17VDescription IC REG HV SWITCHER OFFLINE 8DIP
Other Names NCP1129BP100GOSRoHS Status Tube
Polarization 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 LeadsMounting Type Through Hole
Data Converters 8.8 V ~ 35 VNumber of DAC's 100kHz
Control Features Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short CircuitFault Protection 80%
Voltage - Working 43WCurrent - Charging -
Quantity Available 56935 pcsVoltage - Start Up Flyback
Mating Length/Depth YesVoltage - Breakdown 7-PDIP
Expanded Description Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIPOperating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Manufacturer Part Number NCP1129BP100GLead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)ESL (Equivalent Series Inductance) 650V