NCP1217AP65G
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
NCP1217AP65G
Part Number: NCP1217AP65G
Manufacturer/Brand: AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Product description IC CTRLR PWM CM OVP HV 8DIP
Datasheets: 1.NCP1217AP65G.pdf
Stock Condition N/A
Ship From Hong Kong
Payment Discover Card/Paypal/Wire transfer/Visa
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
Lead Free Status / ROHS Status Lead free / ROHS Compliant
In StockN/A
Aboout Products
Request Quote
Inquiry Online
  • Part Number
  • Company Name
  • Target Price:
  • Qty:
  • Contact Name
  • E-mail
  • Phone Number
  • Country
  • Message
Specifications of NCP1217AP65G
Part Number NCP1217AP65G Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Series -Topology Flyback
Packaging TubeDuty Cycle 46.5%
Description IC CTRLR PWM CM OVP HV 8DIPMounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 LeadsBase Part Number NCP1217
Control Features -Fault Protection Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Output Isolation IsolatedInternal Switch(s) No
Quantity Available 94000 pcsVoltage - Start Up 12.8V
Voltage - Breakdown -Detailed Description Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-PDIP
Frequency - Switching 65kHzOperating Temperature 0°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package 7-PDIPVoltage - Supply (Vcc/Vdd) 7.6 V ~ 16 V