NCP1230P65G
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
NCP1230P65G
Part Number: NCP1230P65G
Manufacturer/Brand: AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Product description IC CTRLR PWM SMPS OVP OCP 7DIP
Datasheets: 1.NCP1230P65G.pdf
Stock Condition N/A
Ship From Hong Kong
Payment Discover Card/Paypal/Wire transfer/Visa
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
Lead Free Status / ROHS Status Lead free / ROHS Compliant
In StockN/A
Aboout Products
Request Quote
Inquiry Online
  • Part Number
  • Company Name
  • Target Price:
  • Qty:
  • Contact Name
  • E-mail
  • Phone Number
  • Country
  • Message
Specifications of NCP1230P65G
Part Number NCP1230P65G Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Series -Topology Flyback
Packaging TubeDuty Cycle 80%
Description IC CTRLR PWM SMPS OVP OCP 7DIPOther Names NCP1230P65G-ND NCP1230P65GOS
Mounting Type Through HolePackage / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Base Part Number NCP1230Control Features -
Internal Switch(s) NoQuantity Available 81698 pcs
Voltage - Start Up 12.6VVoltage - Breakdown -
Detailed Description Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-PDIPFrequency - Switching 65kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)Supplier Device Package 7-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 7.7 V ~ 18 VLead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant