T1620N65TOFXPSA1
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
T1620N65TOFXPSA1
Part Number: T1620N65TOFXPSA1
Manufacturer/Brand: International Rectifier (Infineon Technologies)
Product description SCR MODULE 6500V 2530A DO200AE
Datasheets: 1.T1620N65TOFXPSA1.pdf
Stock Condition N/A
Ship From Hong Kong
Payment Discover Card/Paypal/Wire transfer/Visa
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
Lead Free Status / ROHS Status Lead free / ROHS Compliant
In StockN/A
Aboout Products
Request Quote
Inquiry Online
  • Part Number
  • Company Name
  • Target Price:
  • Qty:
  • Contact Name
  • E-mail
  • Phone Number
  • Country
  • Message
Specifications of T1620N65TOFXPSA1
Part Number T1620N65TOFXPSA1 Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Series -Structure Single
Description SCR MODULE 6500V 2530A DO200AEOther Names SP000881194 T1620N65TOF
Mounting Type Chassis MountPackage / Case DO-200AE
Quantity Available 48 pcsVoltage - Off State 6.5kV
Detailed Description SCR Module 6.5kV 2530A Single Chassis Mount DO-200AEOperating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of SCRs, Diodes 1 SCRCurrent - Hold (Ih) (Max) 350mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 350mACurrent - On State (It (AV)) (Max) 2290A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5VCurrent - On State (It (RMS)) (Max) 2530A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 36000A @ 50Hz
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • International Rectifier (Infineon Technologies) T1620N65TOFXPSA1
  • T1620N65TOFXPSA1 Distributor
  • T1620N65TOFXPSA1 Supplier
  • T1620N65TOFXPSA1 Price
  • T1620N65TOFXPSA1 Pictures
  • T1620N65TOFXPSA1 Image
  • T1620N65TOFXPSA1 PDF Datasheet
  • T1620N65TOFXPSA1 Download Datasheet
  • T1620N65TOFXPSA1 Datasheet
  • T1620N65TOFXPSA1 Stock
  • Buy T1620N65TOFXPSA1
  • Buy International Rectifier (Infineon Technologies) T1620N65TOFXPSA1
  • International Rectifier (Infineon Technologies) Supplier
  • International Rectifier (Infineon Technologies) Distributor
  • Energy Micro T1620N65TOFXPSA1
  • Silicon Laboratories T1620N65TOFXPSA1
  • Silicon Labs T1620N65TOFXPSA1
Related Products
B554-2T
B554-2T
Manufacturers: Crydom
Description: MOD DIODE SCR 25A 480VAC .250"QC
In stock: N/A
RFQ
B512-2T-YDA
B512-2T-YDA
Manufacturers: Crydom
Description: MOD DIODE SCR 25A 240VAC .250"QC
RFQ
B513F-2
B513F-2
Description: MOD DIODE SCR 25A 280VAC ISO QC