FSFR1600XS
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
FSFR1600XS
Part Number: FSFR1600XS
Manufacturer/Brand: AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Product description IC FPS PWR SWITCH 160W 9-SIP
Datasheets: 1.FSFR1600XS.pdf
Stock Condition N/A
Ship From Hong Kong
Payment Discover Card/Paypal/Wire transfer/Visa
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
Lead Free Status / ROHS Status Lead free / ROHS Compliant
In StockN/A
Aboout Products
Request Quote
Inquiry Online
  • Part Number
  • Company Name
  • Target Price:
  • Qty:
  • Contact Name
  • E-mail
  • Phone Number
  • Country
  • Message
Specifications of FSFR1600XS
Part Number FSFR1600XS Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Series FSFR-XSTopology Half-Bridge
Packaging TubeDuty Cycle 50%
Description IC FPS PWR SWITCH 160W 9-SIPMounting Type Through Hole
Power (Watts) 160WPackage / Case 10-SIP Module, 9 Leads, Formed Leads
Base Part Number FSFR1600Control Features Frequency Control
Fault Protection Current Limiting, Over Temperature, Over VoltageOutput Isolation Isolated
Internal Switch(s) YesQuantity Available 35762 pcs
Voltage - Start Up 12.5VVoltage - Breakdown 500V
Detailed Description Converter Offline Half-Bridge Topology Up to 300kHz 9-SIPFrequency - Switching Up to 300kHz
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ)Supplier Device Package 9-SIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 10 V ~ 25 VLead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • AMI Semiconductor / ON Semiconductor FSFR1600XS
  • FSFR1600XS Distributor
  • FSFR1600XS Supplier
  • FSFR1600XS Price
  • FSFR1600XS Pictures
  • FSFR1600XS Image
  • FSFR1600XS PDF Datasheet
  • FSFR1600XS Download Datasheet
  • FSFR1600XS Datasheet
  • FSFR1600XS Stock
  • Buy FSFR1600XS
  • Buy AMI Semiconductor / ON Semiconductor FSFR1600XS
  • AMI Semiconductor / ON Semiconductor Supplier
  • AMI Semiconductor / ON Semiconductor Distributor
  • Energy Micro FSFR1600XS
  • Silicon Laboratories FSFR1600XS
  • Silicon Labs FSFR1600XS
Related Products
TNY289KG
TNY289KG
Manufacturers: Power Integrations
Description: IC OFF-LINE SWITCH PWM 12SOP
In stock: N/A
RFQ
FSFR1600XS
FSFR1600XS
Manufacturers: AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description: IC FPS PWR SWITCH 160W 9-SIP