VIPER50A-E
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
VIPER50A-E
Part Number: VIPER50A-E
Manufacturer/Brand: STMicroelectronics
Product description IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5
Datasheets: 1.VIPER50A-E.pdf
Stock Condition N/A
Ship From Hong Kong
Payment Discover Card/Paypal/Wire transfer/Visa
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
Lead Free Status / ROHS Status Lead free / ROHS Compliant
In StockN/A
Aboout Products
Request Quote
Inquiry Online
  • Part Number
  • Company Name
  • Target Price:
  • Qty:
  • Contact Name
  • E-mail
  • Phone Number
  • Country
  • Message
Specifications of VIPER50A-E
Part Number VIPER50A-E Manufacturer STMicroelectronics
Series VIPER™Topology Flyback
Packaging TubeDuty Cycle -
Description IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5Other Names 497-6162-5 VIPER50AE
Mounting Type Through HolePower (Watts) 50W
Package / Case Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)Base Part Number VIPER50
Output Isolation IsolatedInternal Switch(s) Yes
Quantity Available 26123 pcsVoltage - Start Up 11V
Voltage - Breakdown 700VDetailed Description Converter Offline Flyback Topology Up to 200kHz 5-PENTAWATT
Frequency - Switching Up to 200kHzOperating Temperature -
Supplier Device Package 5-PENTAWATTVoltage - Supply (Vcc/Vdd) 8 V ~ 15 V