NCP1013AP100G
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
NCP1013AP100G
Part Number: NCP1013AP100G
Manufacturer/Brand: AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Product description IC OFFLINE SWITCH SMPS OVP 7DIP
Datasheets: 1.NCP1013AP100G.pdf
Stock Condition N/A
Ship From Hong Kong
Payment Discover Card/Paypal/Wire transfer/Visa
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
Lead Free Status / ROHS Status Lead free / ROHS Compliant
In StockN/A
Aboout Products
Request Quote
Inquiry Online
  • Part Number
  • Company Name
  • Target Price:
  • Qty:
  • Contact Name
  • E-mail
  • Phone Number
  • Country
  • Message
Specifications of NCP1013AP100G
Part Number NCP1013AP100G Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Series -Topology Flyback
Packaging TubeDuty Cycle 67%
Description IC OFFLINE SWITCH SMPS OVP 7DIPOther Names NCP1013AP100GOS
Mounting Type Through HolePower (Watts) 19W
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 LeadsBase Part Number NCP1013
Control Features -Fault Protection Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Output Isolation IsolatedInternal Switch(s) Yes
Quantity Available 107965 pcsVoltage - Breakdown 700V
Detailed Description Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIPFrequency - Switching 100kHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)Supplier Device Package 7-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.5 V ~ 10 VLead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant