NCP1075AAP065G
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
NCP1075AAP065G
Part Number: NCP1075AAP065G
Manufacturer/Brand: AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Product description IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Datasheets: 1.NCP1075AAP065G.pdf
Stock Condition N/A
Ship From Hong Kong
Payment Discover Card/Paypal/Wire transfer/Visa
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
Lead Free Status / ROHS Status Lead free / ROHS Compliant
In StockN/A
Aboout Products
Request Quote
Inquiry Online
  • Part Number
  • Company Name
  • Target Price:
  • Qty:
  • Contact Name
  • E-mail
  • Phone Number
  • Country
  • Message
Specifications of NCP1075AAP065G
Part Number NCP1075AAP065G Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Series -Topology Flyback
Packaging TubeDuty Cycle 68%
Description IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIPOther Names NCP1075AAP065GOS
Mounting Type Through HolePower (Watts) 14W
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 LeadsControl Features -
Internal Switch(s) YesQuantity Available 63962 pcs
Voltage - Start Up 8.4VVoltage - Breakdown 700V
Detailed Description Converter Offline Flyback Topology 65kHz 8-PDIPFrequency - Switching 65kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 6.5 V ~ 20 VLead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant